Ptáte se, co obnáší práce realitního makléře a jak vám pomůže s prodejem, pronájmem či koupí nemovitosti? Někteří lidé se domnívají, že práce realitního makléře spočívá v nafocení nemovitosti na mobil a zveřejnění inzerce na sreality.cz. Poté očekávají, že přijde fáze čekání na telefonáty od zájemců, kteří se budou hrnout jeden za druhým. Povím vám, že kdyby to takto opravdu fungovalo, měli by makléři snadno vyhráno. Realita je bohužel jiná.
Ve skutečnosti je práce realitního makléře podstatně komplexnější. Pokud si vyberete realitního makléře dobře, pak pro vás zajistí vše – od analýzy lokálního realitního trhu a určení prodejní ceny, přes prezentaci nemovitosti, zajištění právních služeb až po vyplněné daňové přiznání.
Níže najdete několik tipů, jak vybrat kvalitního realitního makléře, který vám s prodejem opravdu pomůže a prodej s ním bude zcela bez starostí. Pokud vás zajímá, jaké služby svým klientům vždy garantuji já, podívejte se na nabídku mých služeb.
Předpoklady kvalitního realitního makléře
Náplň práce realitního makléře není jen prodej nemovitosti. Pokud někomu svěříte důležitý úkol, jako je prodej vašeho bytu či domu, musíte mu důvěřovat. K tomu je klíčová pravidelná, otevřená a upřímná komunikace mezi klientem a makléřem. Vždy hledejte makléře, který vše dokáže bez váhání vysvětlit, nebo se dokáže okamžitě poradit s odborníky. Měl by se zároveň stále ujišťovat, že jste z jeho strany dostatečně informováni a každému důležitému kroku rozumíte.
Vzhledem ke komplexnosti celého prodeje je důležité, aby realitní makléř měl přehled nejen o realitním trhu, ale také o marketingu, právu, daňových povinnostech či stavařině. Je to spousta oborů, které musí realitní makléř dobře ovládat a v lepším případě také mít jednotlivé odborníky kolem sebe, kteří se danému oboru věnují na denní bázi a setkávají se s nejrůznějšími případy každý den.
Realitní makléř má kolem sebe i další odborníky
Z výše uvedeného odstavce je jasné, že pokud chce realitní makléř dělat svoji práci ve všech ohledech profesionálně a chce svému klientovi zajistit nejlepší možné služby, bez dalších odborníků v týmu se prostě neobejde. Není v silách ani časových možnostech jednoho člověka, aby zařídil úplně vše. Kdo vám tvrdí, že toho schopný je, pravděpodobně nedělá svoji práci naplno a šetří peníze tam, kde to vhodné rozhodně není.
Osobně preferuji mít na určité části procesu další odborníky, kteří je zaštítí svou profesionalitou. Samozřejmostí je spolupráce s realitním advokátem, který se postará nejen o smlouvy, ale také o úschovu peněz. Dále doporučuji, aby váš makléř spolupracoval s hypotečním specialistou, který pomůže při ověřování finančních možností zájemců a pomůže celý proces schvalování hypotéky zefektivnit a urychlit až o několik týdnů. Věřím také, že i profesionální fotograf s kameramanem udělají mnohem lepší práci při tvorbě prezentace než já se svým mobilem.
Záležitosti ohledně prodeje, které díky němu nemusíte řešit
Kvalitní realitní makléř vám pomůže se stanovením správné ceny nemovitosti a nastaví efektivní prezentaci i její propagaci. Veškeré zájemce o koupi předem prověří a pozve na prohlídku jen ty, u kterých ví, že mají opravdu zájem. Stává se, že se na prohlídky ozývají i takzvaní realitní turisté nebo zloději, kteří by jen marnili časem všech, a dokonce mohli i ohrozit váš majetek. Ve chvíli, kdy probíhají prohlídky, pomůže vytipovat vhodné zájemce, ale finální rozhodnutí samozřejmě nechává na nás. Pravidelně by vás také měl informovat o tom, jak vypadá situace s prodejem a připravit pro vás jednoduché reporty, které vám pomohou se informovaně rozhodnout.
Jakmile společnými silami a s vaším konečným slovem vyberete kupce, postará se o kompletní právní servis od rezervační smlouvy, ověření financování až po podpis kupní smlouvy. Samotným podpisem však jeho práce ještě nekončí. Makléř by vám měl poradit ohledně procesu po prodeji, ať už se jedná o vaše povinnosti nebo daňové přiznání. Jednoduše se postará o celý proces prodeje a poradí i se záležitostmi, které nastanou poté.
„Provize“ není sprosté slovo
Když se řekne provize, spoustě lidem naskočí v hlavě výstražná kontrolka a říká si, že přece prodej nemovitosti není nic, co by nezvládli sami. Za co by tedy měli platit? Slovo „provize“ v nich zkrátka vyvolává nepříjemné pocity.
V předchozích odstavcích jste se však přesvědčili, že pokud to s prodejem myslíte vážně a chcete, aby vše proběhlo bez starostí a získali jste maximum, je prodej prací na plný úvazek. A vzhledem k tomu, že většina realitních makléřů bere všechny náklady s prezentací, propagací i právní servis na svá bedra, k tomu věnuje veškerý svůj čas prověřování zájemců a následným prohlídkám i vyhodnocování strategie, ušetří vám opravdu spoustu času, nervů, a věřte nebo ne, i peněz. Pokud tedy spolupracujete s férovým realitním makléřem, jistě si provizi za své služby zaslouží. Měl by vás o její výši ale vždy informovat před uzavřením zprostředkovatelské dohody.
Výše provize se liší u jednotlivých makléřů, v jednotlivých krajích a u různých typů nemovitostí. Nejde tedy přesně určit, jaká by měla být její správná výše. Vždy je totiž zásadní, co za danou provizi získáte, tedy jaké služby vám realitní makléř za provizi garantujte. Tyto služby by měly být uvedeny ve zprostředkovatelské smlouvě, a pokud je makléř nebude plnit, můžete i z exkluzivní smlouvy v průběhu jejího trvání odstoupit. Vždy se tedy ptejte, jaké služby makléř garantuje a požadujte jejich zanesení do zprostředkovatelské smlouvy! Služby, které každému klientovi v rámci provize garantuji já, naleznete v mé nabídce realitních služeb.
Kdy je provize splatná? To opět záleží na domluvě a následném zanesení do zprostředkovatelské smlouvy. Většina makléřů splatnost provize váže buď k podpisu kupní smlouvy, nebo k převedení nemovitosti na nového vlastníka na katastru nemovitostí. Ani jedna z možností není správná či špatná, nicméně já vždy doporučuji vázat splatnost provize ke dni přepisu vlastníka na katastru nemovitostí. Proč? Protože po vkladu změny vlastnictví na katastru nemovitostí začne běžet dvacetidenní ochranná lhůta, během které se může ledasco zkomplikovat. Například katastr nebude spokojený s částí kupní smlouvy, nalezne nesrovnalosti ve jménu či adrese a celý proces se může protáhnout až o několik týdnů. Pokud je provize vázána až na den úspěšného přepisu vlastnického práva na katastru nemovitostí, máte jistotu, že realitní makléř vše dotáhne až do zdárného konce. Další výhodou je fakt, že nemusíte mít bokem žádné peníze na zaplacení provize. Tu zkrátka zaplatíte až z peněz získaných z prodeje, které vám přijdou na účet. Vždy si ve zprostředkovatelské smlouvě zkontrolujte, kdy máte povinnost provizi splatit.
A jak tedy vybrat toho správného realiťáka na prodej vaší nemovitosti?
Nikdo vám pravděpodobně nedá přesný návod na správný výběr. Doporučuji si vždy pohlídat, s jakými podmínkami realitní makléř do spolupráce vstupuje a zda se shodují s těmi vašimi. Pokud chcete vsadit na profesionální prezentaci, ptejte se, jestli má kolem sebe tým, který mu s ní pomůže. Nezapomínejte však ani na vlastní pocit, protože je ve vašem zájmu spolupracovat s někým, u koho se domníváte, že si sednete nejen po byznysové, ale i po lidské stránce.
Závěr
Doufám, že vám můj článek alespoň trochu poradil, co u svého makléře hledat a na co se ho ptát. Pokud vás zajímá více a přemýšlíte o prodeji nemovitosti, kontaktujte mě přes tento formulář a já se vám obratem ozvu zpět.
Děkuji za přečtení článku a uvidíme se zase příště!
Sdílet na Facebook